Sodales

1200px-Conversation_by_the_spring,_by_Henryk_Siemiradzki.jpg

INDEX ACADEMIAE SODALIUM

Sodalium oratiunculae inaugurales legi possunt hoc loco.


Sodales ordinarii

- AGOSTO Mauro (2007) Italia

- ALBERT Sigrid (2006) Germania

von ALBRECHT Michael (1981) Germania

- ANDRÉ Jean-Marie (1982) Francogallia 

- BECK Jan-Wilhelm (2010) Germania

- BOLOGNA Orazio Antonio (2013) Italia

- BUONOCORE Marco (2012) Italia

- COFFEE Neil (2011) Foederatae civitates Americae septentrionalis

- DE MICO Nico (2016) Italia

- DES BOUVRIE Synnøve (1998) Norvegia

- DI MARIA Giorgio (2013) Italia

FREYBURGER Gérard (1998) Francogallia 

FRITSCH Andreas (2005) Germania

- GROSS Nikolaus (2017) Germania

- GUITTARD Charles (2014) Francogallia

- HARRIS Jason (2015) Hibernia 

- KOUTROUBAS Dimitrios (1998) Graecia

- LAES Christian (2007) Belgica 

- MAESTRE MAESTRE Iosephus Maria (2004) Hispania

- MINKOVA Milena (1998) Bulgaria et Foederatae civitates Americae septentrionalis 

- MIRAGLIA Luigi (2011) Italia

- MARCELLINO Giuseppe (2018) Italia (sodalis designatus)

- MONEY David (2010) Magna Britannia

- MOUCHOVÁ Bohumila (1995) Bohemia

- NIEHL Rüdiger (2004) Germania 

- OWENS Patrick (2017) Foederatae civitates Americae septentrionalis

- PARRONI Piergiorgio (1982) Italia

- PASCUAL BAREA Joaquín (2018) Hispania

- PEKKANEN Tuomo (1968) Finnia

- PÉREZ Y DURÁ Francisco Jorge (1998) Hispania

- PISINI Mauro (2015) Italia

- PITKÄRANTA Reijo (2006) Finnia

- PLOTON-NICOLLET François (2018) Francogallia

- POLARA Giovanni (2004) Italia

- RÄDLE Fidel (1996) Germania

- REGTUIT Remco (2016) Batavia

- ROGGEN Vibeke (2006) Norvegia

- SACRÉ Dirk (1995) Belgica

- SALOMIES Olli (2010) Finnia

- SCHAFFENRATH Florian, (2018) Austria

- SCHÖNBERGER Axel (2015) Germania

- SLEDNIKOV Alexej (2019) Russia (sodalis designatus)

- SMOLAK Kurt (2000) Austria

- SOLIN Heikki (1979) Finnia

- SPATARO Roberto (2015) Italia

- STROH Wilfried (1978) Germania

- TÁRREGA GARRIDO Jorge (2015) Hispania

- TUNBERG Terence (1998) Foederatae civitates Americae septentrionalis


Sodales bene meriti

- BLANCHARD Daniel (2015) Francogallia

- CHEVALLIER Anne-Marie (2017) Francogallia

- CIARROCCHI Vittorio (2018) Italia

- CONTI Alessandro (2018) Italia

- CRISTINI Marco (2019) Italia (sodalis designatus)

- LICOPPE Guy (2004) Belgica

- LICOPPE-DERAEDT Françoise (2013) Belgica

- MARONGIU Paola (2018) Italia

- PETTERSSON Daniel (2018) Suetia

- ROSSI Giancarlo (2011) Italia


Sodales emeriti

- AXER Jerzy (1990) Polonia

- DESCHAMPS Lucienne (1990) Francogallia

- GANTAR Kajetan (1984) Slovenia

- LUISELLI Bruno (1984) Italia

- NASCIMENTO Aires Augusto (1997) Portugalia

- O’NEIL Jane (2001) Foederatae civitates Americae septentrionalis

- RITOOK Zsigmond (1984) Hungaria

- SALLMANN Klaus (1976) Germania (etiam sodalis conditor)

- TRAINA Alfonso (1997) Italia

Sodales vita functi

- MORGAN David (2001) Foederatae civitates Americae septentrionalis 

- NIKITINSKI Oleg (2000) Russia 


Academiae sodales conditores

Die 18 m. Aprilis a. MCMLXVI statim post Conventum Romanum creatur «Collegium Latinitati inter omnes gentes fovendae», cui praeest Petrus Romanelli.

Homines huius Collegii participes et Romae tunc praesentes habentur ut conditores «Academiae Latinitati inter omnes gentes fovendae» anno insequenti institutae in gremio Instituti Nationalis Studiis Romanis Provehendis, cui etiam praeest Petrus Romanelli. 

1. BARBU Nicolaus (Dacoromania) 

2. M. BOROVSKIJ Jakov (U.R.S.S.) 

3. COLEIRO Edoardo (insula Melita)

4. DEL TON Giuseppe (Civitas Vaticana) 

5. DEROUAU Walter (Belga docens in Burundia)

6. GORTAN Veljko (Yugoslavia)

7. GRIMAL Pierre (Francogallia)

8. GROLLIOS Constantinos (Graecia)

9. HARTKE Werner (Germania Orientalis)

10. IJSEWIJN Jozef (Belgica) 

11. IRMSCHER Johannes (Germania Orientalis) 

12. ISNENGHI Alfonse (Austria)

13. IZUI Hisanosuke (Iaponia) 

14. KABRT Jan (Tsecoslovacia)

15. KRESIC Stéphane (Canada)

16. KUMANIECKI Kazimierz (Polonia)

17. MAGUINESS W.S. (Magna Britannia)

18. MARIOTTI Scevola (Italia)

19. MIR José Maria (Hispania)

20. MORRA Ottorino (Italia) 

21. O’MEARA John J. (Hibernia)

22. NÓBREGA Vandick Londres, da (Brasilia)

23. PACITTI Guerino (Italia)

24. PALADINI Virgilio (Italia)

25. PARATORE Ettore (Italie) 

26. Z. PEREK Faruk (Turcia)

27. PFLIGERSDORFFER Georg (Germania Occidentalis)

28. ROMANELLI Pietro (Italia)

29. SALMON Togo (U.S.A.) 

30. SCHILLING Robert (Francogallia)

31. SCHMID Pierre (Helvetia)

32. THIERFELDER Andreas (Germania Occidentalis) 

33. USSANI d’ESCOBAR Vincenzo (Italia) 

34. WASZINK J.H. (Nederlandia) 

Secretaria : Giuliana FARENGA (Italia)

Hi conditores oriundi sunt ex 25 civitatibus: 2 Francogalli, 1 Dacoromanus, 1 Russus, 1 Brasilianus, 1 Vaticanus, 2 Belgae, 1 Yugoslavus, 1 Graecus, 2 Germani Orientales, 2 Germani Occidentales, 1 Austrius, 1 Iapo, 1 Tsecus, 1 Canadensis, 1 Polonus, 1 Anglus, 6 Itali, 1 Hispanus, 1 Hibernus, 1 Turcus, 1 Americanus Septentrionalis, 1 Helvetius, 1 Nederlandus, 1 Melitensis, 1 Brasilianus. 


Sodales conditores (alter grex)

Vocantur quoque sodales conditores omnes sodales electi, dum vigebat nomen «Academia Latinitati inter omnes gentes fovendae», i.e. usque ad annum 1983 inclusum:

- von ALBRECHT Michael (Germania Occidentalis) 1981

- ANDRE Jean-Marie (Francogallia) 1982

- BONJOUR Madeleine (Francogallia) 1982

- BORZAK Stephan (Hungaria) ante 1975

- DILKE Oswald (Magna Britannia) 1979

- EGGER Carlo (Civitas Vaticana) 1973

- EICHENSEER Joseph Anton (Germania Occidentalis) 1973

- JIMENEZ DELGADO José (Hispania) 1983

- KABRT Jan (Tsecia) 1969

- HARTKE (Germania Orientalis) ante 1980

- KRESIC (Canada) ante 1980

- LEEMAN (Nederlandia) ante 1980

- LIEBERG Godo (Germania Occidentalis) 1969

- MICHEL Alain (Francogallia) 1973

- NACHOV Isaias (U.R.S.S.) 1980

- O’MEARA (Hibernia) 1969

- PARRONI Piergiorgio (Italia) 1982

- PEKKANEN Tuomo (Finnia) 1968 

- PLEZIA Mariano (Polonia) 1979

- POESCHL Victor (Germania Occidentalis) 1974

- POVSIC Boleslaw (U.S.A.) 1982

- QUADLBAUER Franz (?)  ante 1983

- RAMBAUD Michel (Francogallia) 1974

- RUBEN Nuno Bonifaz (?) 1983

- RUYSSCHAERT (Belgica) ante 1983

- SALLMANN Klaus (Germania Occidentalis) 1976

- SCHNEIDER Iohannes (?) 1973

- SOLIN Heikki (Finnia) 1979

- STROH Wilfried (Germania Occidentalis) 1978

- TONDINI Amleto (Civitas Vaticana) 1969

- TOWNEND (Magna Britannia) 1982

- TRAGLIA Antonio (Italia) 1976

- VANDICK da NOBREGA (Brasilia) 1974

- VERDIERE Rodolphe (Belgica) 1973

- VRATOVIC Vladimir (Yugoslavia) 1979

- WALSCH P.G. (Magna Britannia) 1983

- WIKARIAK Iohannes (?) ante 1983

N.B. In hoc indice eo non indicatur sive praenomen, sive civitas, sive exactus annus electionis nonnullorum sodalium, quod desunt documenta.


Primi sodales bene meriti

- SEDAR SENGHOR Léopold (Senegalia) 1973 

- ANDREOTTI Giulio, (Italia) 1990